Solution: Largest
6 digit number = 999990
Largest 5 digit number = 99999
Quotient = 999990 ÷ 99999 = 10
Option C
Solution. 50 can
be written as the product of two numbers as
(50 × 1), (25 × 2), (10 × 5) {As each of these are given in
the options}
If smaller number is 1, then the larger number will be 50.
But 1 is not given as any of the options.
If smaller number is 2, then the larger number will be 25.
But 2 is not the factor of 25.
If smaller number is 5, then the larger number will be 10.
In this case, 5 is the factor of 10. Hence, correct answer.
Option C
Solution. Total number of parts formed after each chocolate is divided in 3 parts
= 3 × 9 = 27
If 2 pieces of chocolates are left, then it implies that he
has distributed 25 pieces.
Now, each friend got a piece of chocolate, then 25 pieces
will be distributed to 25 friends.
Option C
Solution. First 3 prime numbers = 2, 3 and 5
Sum of first 3 prime numbers = 2 + 3 + 5 = 10
Twice the sum of first 3 prime numbers = 2 × 10 = 20
As per the given condition,
¼ of number is 20.
Then the number will be 4 × 20 = 80
Option D
Solution: In this question, we have to just check whether after applying the given time constraints the time in two clocks become same.
Case 1:
Assume if clock I is 15 min fast, then the actual time will
be 10:35. Checking for the clock which is 10 min slow. Clock II and Clock III
will show 10:45 and 10:20 respectively.
Case 2:
Assume if clock I is
30 min fast (half an hour), then the correct time will be 10:20. Checking for
the clock which is 10 min slow. Clock II and Clock III will show 10:45 and
10:20 respectively.
Here, the correct time shown by two clocks (I & III) is
10:20. Now, only one condition is left and a clock is left. Lets apply the
remaining condition on the Clock II, 15 min fast.
The correct time shown by Clock II will be 10:20.
Thus, the correct time is 10:20
Option B
Solution:
Solution. As children of Class 5 are not exposed to simple
equations as per NCF
Therefore, I am not providing the solution to the given
question
Solution. Remember the whole circle constitutes an angle of 360° at the centre.
Arjun’s share is half of the circle
Bhanu’s share is one-fourth of the circle
Remaining one-fourth of the circle is divided equally
between Chandini and Devansh.
Share of Devansh = ½ of one-fourth = ½ × ¼ = 1/8 or 2/16
Option B
Solution. This is a simple problem based on the application of HCF.
In this case, the milkman has to calculate the HCF of the
capacities of three cans containing milk.
HCF of (39, 52, 26) = 13
Now, you can see that using a container of same size he can
transfer milk 3 times from 39 L can, 4 times from 52 L can and 2 times from 26
L can.
Option B
.
Solution.
Solution.
Option B
Solution. We know a central angle formed at the centre of a circle measures 360°.
If we have to place 6 spokes equally at the centre of a
wheel, then the measure of the angle between them =
Option B
Solution. Now, Madhav’s weight can neither be 2.345 kg nor 234.5 kg nor 2345 kg. Thus, the only option we are left with is 23.45 kg.
Therefore, we can say that Madhav’s weight may be 23.45 kg.
Option B
Solution.
Option A
MDLLLXXXVIII = 1000 + 500 + 50 + 50 + 50 + 10 + 10 + 10 + 8
= 1688
Option B
MDCCCLXXXVIII = 1000 + 500 + 100 + 100 + 100 + 50 + 10 + 10
+ 10 + 8 = 1888
Option C
CMDLLXXVIII = (1000 – 100) + 500 + 50 + 50 + 10 + 10 + 8 =
1528
One has to remember
that whenever a smaller value precedes a larger value, the smaller value is
subtracted from the larger value
Option D
MDCCCLXXXIVIII = 1000 + 500 + 100 + 100 + 100 + 50 + 10 + 10
+ 10 + (5 – 1) + 3 = 1887
Therefore, it is clearly evident that MDCCCLXXXVIII is the
largest among the given numerals.
Option B
Solution. 1 million = 10 lakhs = 10,00,000
Option A
Solution. Average of ‘n’ observations can be calculated by dividing the sum of ‘n’ observations with the total number of observations i.e. n
Now, there are 10 children in the party. So, ‘n’ = 10
Sum of 10 observations or we can say sum of the ages of the
10 children = 10 × 18 = 180 years
But Renu’s brother also joined the party, which means we now
have 10 + 1 = 11 children
So, we have to calculate the total age of 11 children = 11 ×
17 = 197 years
Therefore, age of Renu’s brother can be calculated by
subtracting the age of Renu’s brother from the total age of 11 children
Age of Renu’s brother = 197 – 180 = 17 years
Option CSolution. Sum of (Difference between 18 and 4) and (Product of 9 and 3)
Difference between 18 and 4 = 14
Product of 9 and 3 = 27
Sum of (14) and (27) = 14 + 27 = 41
Option D
Solution. As children of Class 5 are not exposed to simple equations as per NCF
Therefore, I am not providing the solution to the given
question
Solution. This is a simple question based on the conversion of units
Changing all the units to
mm
Total distance covered = 5 mm + 20 mm + 7.5 mm + 25 mm = 57.5 mm or 5.75 cm
Option B
Solution. Divide 30 by ½ =
Add 10 to 60 = 70
Option D
Solution. Jai earns 2 times of as much as Dinesh earns
Similarly, Jai earns 3 times as much as Binu earns
Now, if Binu earns Rs. 1200
It implies that Jai earns earns 3 times of Rs. 1200 = Rs.
3600
But Jai earns 2 times as much as Dinesh
It implies that Dinesh earns Rs. 1800
To find the average earning, we must find the toatla earning
of the three.
Total earning of the three = Jai + Dinesh + Binu = 3600 +
1800 + 1200 = Rs. 6600
Option B
Solution.
It is clearly evident that red colored layer will have a
total of 4 × 4 = 16 cubes
We can see that there is 1 cube less in blue colored layer.
Similarly, there are 4 pink colored cubes less in pink layer and 9 green
colored cubes less in green layer.
Total number of cubes less from all layers = 1 + 4 + 9 = 14
cubes
If all these cubes were placed in their respective layers,
then the total number of cubes = 4 × 16 = 64 cubes
Now, if we remove the number of cubes that are less in each
layer, it will give us the number of cubes that are visible from the front view
Number of cubes visible = 64 – 14 = 50
Option C
Solution. In this question, the thing that we have to learn that is
Freezing point of water in Fahrenheit = 212°F (100°C)
Boiling point of water in Fahrenheit = 32°F (0°C)
Now, we have to find out in what time temperature rises to
212°F from 32°F
For that we need to calculate the difference between the
freezing point and boiling point
Difference between freezing point and boiling point = 212 –
32 = 180°F
It is given that temperature rises by 5°F every minute
By applying unitary method, we can find that in what time
temperature difference of 180°F can be covered
For 5°F temperature rise, time taken = 1 minute
For 1°F temperature rise, time taken = 1/5minute
For 180°F temperature rise, time taken = 180/5= 36 minutes
Option D
Solution. So, we put together all the pieces of wire then it be equal to the total length of the wire i.e. 800 m or 8000 cm
Length of each piece of wire = 200 cm
Number of pieces cut from 8000 cm of wire =
Option B
Solution. Carry out the calculation, step-wise
5.2 × 10 = 52
52 + 0.5 = 52.5
52.5 × 100 = 5250
Option D
Solution. Banta spends ¼ of 32 = Rs. 8
Money left = 32 – 8 = Rs. 24
Further, he spends ½ of what was left = ½ of 24 = Rs. 12
Total money spend = 12 + 8 = Rs. 20
Similarly, Santa spends ½ os 32 = Rs. 16
Money left = 32 – 16 = Rs. 16
Further, he spends ¼ of what was left = ¼ of 16 = Rs. 4
Total money spend = 16 + 4 = Rs. 20
Option C
Solution. The schedule of the commercial breaks during the show time can be represented as:
Solution. ½ of 2 + 2 = 1 + 2 = 3
Option C
Solution. As children of Class 5 are not exposed to simple equations as per NCF
Therefore, I am not providing the solution to the given
question
Solution. As percentage is not taught in Class 5 as per NCF, I am not providing solution to this question.
Solution. Bina is 2 years and 9 months older to Mini.
Adding 2 years to Mini’s date of birth, we get
1st June 1999 + 2 years = 1st June
2001
Now, 9 months are left to add, so adding 9 months
1st June 2001 + 9 months = 1st March
2002
Option D
Solution. A cube given below has 6 surfaces.
If we put a cube on top of it, the figure will look like as
following
Now, we can see that the new figure will also have 6 plane
surfaces.
Option A
Solution. As per NCF, these type of questions are not taught to a Class 5. But still there is a way to solve.
As the answer will be the smallest number which when
increased by 21, becomes exactly divisible by 3, 8, 9, 12, 16 and 18
You can add 21 to each of the option and check in which
option the result obtained after adding 21 is exactly divisible by 3, 8, 9, 12,
16 and 18
Option B
Solution. Total quantity of orange squash after adding water to it = 1200 ml + 60 ml = 1260 ml
Quantity of orange squash given to Tinku = 1/3 of 1260 ml = 420 ml
Quantity of orange squash left with her = 1260 – 420 = 840 ml or 0.840 l
Option C
Solution. Cost of a dozen chocolates = Rs. 132
Cost of half a dozen chocolates = 132 ÷ 2 = Rs. 66
Cost of a chocolate = 66 ÷ 6 = Rs. 11
Cost of a chocolate after rounding off to nearest ten = Rs.
10
Cost of half a dozen chocolates after rounding off to
nearest ten = 6 × 10 = Rs. 60
Cost of half a dozen chocolates after rounding off = Rs. 70
Difference between the cost of half a dozen chocolates = Rs.
70 – Rs. 60 = Rs. 10
Option D
Solution.
Option A, is wrong as its is reciprocal of 2/5.
Option B, is wrong as there is percentage sign included.
Option C, when reduced to simplest form will not be equal to
2/5
Thus, we are left with only option D which is correct.
Option D
Solution. Total time taken including stoppages to reach Jaipur = 5 hours
Total time taken excluding
stoppages to reach Jaipur = 5 – 1 = 4 hours
It means that the bus traveled for
4 hours.
In 1 hour, bus can travel a
distance of 70 km
In 4 hours, bus can travel a
distance of 4 × 70 = 280 km
Option A
Solution. 0.5 ÷ 0.05 = 10
Option D
Solution. Check each of the option.
Option A, 9 – 35 = –26 and 53 – 9 = 44
Option B, 18 – 35 = –17 and 53 – 18 = 35
Option C, 44 – 35 = 9 and 53 – 44 = 9
Option D, 71 – 35 = 36 and 53 – 71 = –18
The given condition holds true for option C only i.e. 44
Option C
Solution. Odd primes from 1 to 10 = 2, 3, 5 and 7
HCF of odd primes from 1 to 10 = 1
Product of even primes = 2
Difference = 2 – 1 = 1
Option B
Solution. Remember
1 score = 20 and a gross = 12 dozen or 12 × 12 = 144
¼ of 200 = 50
2 score = 2 × 20 = 40
A gross = 144
Þ
50 + 40 + ? = 144
Þ
90 + ? = 144
? = 144 – 90 = 54
Option C
Solution. As per NCF, a student is not exposed to angles and types of angles. So, I am not providing solution to the question.
Solution. Overtime wages = 1.5 × 8.30 = Rs. 12.45
If Arun worked 44 hours last week, that means he worked 40
hours regular and 4 hours as overtime.
Wages paid for regular working hours = 8.30 × 40 = Rs. 332
Wages paid for overtime working hours = 12.45 × 4 = Rs.
49.80
Total wages paid = Rs. 381.80
Option C
Solution. Greatest even number of 5-digits = 99998
Smallest number of 6-digits = 100000
Difference = 100000 – 99998 = 2
Option B
Solution. Check by placing each option in place of (?).
Option D
Solution. The boy reads 20 pages per day and completes it in
32 days.
It implies that in 32 days, he has read 20 × 32 = 640 pages
Half of 640 = 320 pages
Remaining pages = 640 – 320 = 320 pages
Now, he can read 20 pages in 1 day.
So, to complete 320 pages he needs 320 ÷ 20 = 16 days.
Remaining 320 pages can be read in 320 ÷ 40 = 8 days
Total number of days = 16 + 8 = 24 days
Option A
Solution. Total cost of the two = 6 + 10 = Rs. 16
Now, machine only accepts half rupee coins and there are two
half rupee coins in a rupee.
Thus, to buy both items, Arjun must put 16 × 2 = 32 coins in
the machine.
Option C
Solution. Product of 1, 0.1 and 0.01 = 0.001
Number to be added = 1 – 0.001 = 0.999
Option D
Solution. Assume that the required rectangle is given below
Now, you have to draw lines in such a manner that lines
would cut the length and breadth of the rectangle to become the sides of
square. As we know that all the sides of a square are equal. This means, we
have to divide 48 cm and 84 cm in parts in such a way that they form sides of
square. To divide it in such a way, we can use HCF
HCF of (48, 84) = 12 cm
So, we have to divide the length and the breadth of the
rectangle is parts of 12 cm.
The following figure represents the process
Option B
Solution. Refer to the following figure
Distance from starting point = 2 + 6 = 8 km
Option B
Solution. Eaten part of first pizza = 8/9
Remaining part of first pizza = 1/9
Eaten part of second pizza = 2/3
Remaining part of second pizza = 1/3
Eaten part of third pizza = 7/9
Remaining part of third pizza = 2/9
Remaining part of all the pizzas left = 1/9 + 1/3 + 2/9 = 6/9 = 2/3
Option A
Solution. There are more than 24 triangles in the given
figure.
No comments:
Post a Comment