ARYABHATTA INTER-SCHOOL MATHS COMPETITION 2010
CLASS V
PART I: ARITHMETIC
Q2. There are __ two-digit numbers where
the tens place digits is greater than the unit’s digit.
Solution. Let’s consider a number with
9 as tens digit. Then the number on its unit’s digits can be 0, 1, 2, 3 …, 8. A
total of 9 numbers
Similarly,
consider a number with 8 as tens digit. Then the number on its unit’s digit can
be 0, 1, 2, …, 7. A total of 8 numbers
Again,
consider a number with 7 as tens digit. Then the number on its unit’s digit can
be 0, 1, 2, …, 6. A total of 7 numbers
Now,
proceeding in the same manner till a number with 1 as its tens digit.
Total such
numbers = 9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 45
Q3. If 10% of a number is 100, then 100% of
the same number is _____.
Solution. 10%
of a number is 100
To convert
10% to 100%, we have to multiply it by 10. Since, we are multiplying 10% of a
number by 10, the value of the number will also get increased by 10 times
(multiply by 10).
10% of a
number is 10
100% of a
number is 100 × 10 = 1000
Q5. The product of three whole numbers is
60 and their sum is 13 and the numbers are all different and greater than 1.
The numbers are
Solution. Prime
factorization of 60 = 1 × 2 × 2 × 3 × 5
Now, we have
to find three whole numbers from these prime factors. The following pair of
three whole numbers can be formed.
(2, 5, 6),
(3, 4, 5), (2, 3, 10)
Now, in each
pair the product of the numbers is 60. But in only one pair the sum of the
numbers is 13 i.e. (2, 5, 6).
Q8. The greatest of three consecutive
numbers whose sum is 24 is
Solution. Let’s
consider the pairs given below
Sum of 1, 2,
3 = 6
Sum of 2, 3,
4 = 9
Sum of 3, 4,
5 = 12
Sum of 4, 5,
6 = 15
Sum of 5, 6,
7 = 18
Sum of 6, 7,
8 = 21
Sum of 7, 8,
9 = 24
Thus, the
greatest of the three numbers is 9.
Q9. 0.127 is greater than 1/8 by (answer in
fraction in lowest term)
Solution. 1/8 = 0.125
Difference =
0.127 – 0.125 = 0.002 or 2/1000 or 1/500
Q10. Priya got either 90 or 100 in each of
her five math tests. The average of all her math tests is 98. The number of
times she got 90 is
Solution. Since, her average marks
scored are given, we can easily find out the total marks scored by her in five
tests.
Total marks
scored = 5 × 98 = 490
But she got
either 90 or 100 in each of her test. The distribution of her marks can be 100,
100, 100, 100, 90. hence, she scored 90 only once in the given tests.
Q11. A ribbon is twice as long as a cane 2
m 7 cm long. The cane is 3 times longer than the stick. The total length of the
ribbon, cane, and the stick is
Solution. Length of cane = 2 m 7 cm = 200
cm + 7 cm = 207 cm or 2.07 m
Length of
ribbon = 2 × 207 = 414 cm
Length of
stick = Length of cane ÷ 3 = 207 ÷ 3 = 169 cm
Total length
of the ribbon, stick and cane = 207 + 414 + 169 = 790 cm
Q12. If a ∆ b means a + a – b, then
the value of (7 ∆ 3) ∆ 2 is
Solution.
First solve the term
given in bracket
(7 D 3) = 7 + 7 – 3 = 11
Now, the given expression becomes
(7 D 3) D 2 = 11 D 2
11 D 2 = 11 + 11 – 2 = 20
Q14. Dhruv has less than 30 marbles. When
he puts them in piles of 3 he has no marbles left over. When puts them in piles
of 2 he has 1 left. When he puts them in piles of 5 he has 1 left. He has ____
marbles.
Solution. After putting the marbles in
piles of 3 he has no marble left over. This statement implies that the number
of marbles is in the multiple of 3.
Multiples of
3 less than 30 = 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27
When he puts
them in piles of 2 he has 1 left. This statement excludes 6, 12, 18, 24 from
the above set of numbers.
Remaining
numbers = 3, 6, 9, 15, 21, 27
When he puts
them in plies of 5 he has 1 left. This statement left us with only one number
from the remaining set of numbers i.e. 21.
Q15. Rohan gave half of his stamps to
Nikita. Nikita gave half of her stamps to Anu.
Anu gave 1/4th of the stamps given to her to Vikram and kept
the remaining 12. Rohan had ___ stamps.
Solution. Anu gave 1/4th of
the stamps to Vikram and kept remaining 12. This statement implies that she
kept 3/4th of the stamps with her after giving 1/4th to
the Vikram.
Þ 3/4th
of the stamps is 12
Þ 1
complete part of the stamps = 12 × 4/3 = 16
Þ
Number of stamps with Anu = 16
Nikita gave
half of her stamps to Anu i.e. if Anu has 16 stamps, then Nikita must have 32
stamps.
Similarly,
Rohan must have 64 stamps.
Q17. The average of seven numbers is 49. If
1 is added to the first number, 2 is added to the second number, 3 is added to
the third number and so on upto seventh number, the new average will be
Solution. As the average of the numbers
is given, we can easily calculate the sum of the numbers.
Total sum of
the numbers = 49 × 7 = 343
As per the
given conditions,
If 1 is
added to the first number, 2 is added to the second number, 3 is added to the
third number and so on upto seventh number. This statement implies that 1, 2,
3, …, 7 are also added to the sum of the numbers.
New total
sum of the numbers = 343 + (1 + 2 + 3 + … + 7) = 343 + 28 = 371
Now average
of the numbers = 371 ÷ 7 = 53
Thus, the
new average will be 53.
Q19. Arrange in descending order.
7/8 2.66 262% 25/8
Solution. 7/8 = 0.875
262% =
262/100 = 2.62
25/8 = 3.125
This
question can also be solved without calculating the decimal values.
7/8 is less
than 1 262% means 2.62 25/8 is greater than 3
7/8 <
262% < 2.66 < 25/8
Q20. Akhilesh takes 20 min to jog around
the race course one time and 25 min to jog around a second time. If the course
is 3 km long, his average speed in km/hr for the whole jog is
Solution. His speed for first time =
Distance ÷ Time = 3 km ÷ 20 min = 9 km/hr (change ‘min’ in ‘hour’)
His speed
for second time = 3 km ÷ 25 min = 7.2 km/hr
Now, it is
easy to calculate the average for the whole jog.
Q21. There are 300 fishes in the tank.
Their number is increased by 20%. Then 20% of the fishes die. The number of
fishes in the tank now is
Solution. 20% is 20/100 or 1/5
Number of
fish increased = 300 × 1/5 = 60
New total
number of fish = 300 + 60 = 360
Similarly,
number of fish decreased = 360 × 1/5 = 72
New total
number of fish = 360 – 72 = 288
Q22. In Class 5 of a school, 40% of the
students like music, 3/15 like dance, 1/10 like swimming, 5% like Cricket and
not painting. The remaining 40 students like painting. The number of students
who like to dance is
Solution. At first, we should convert
all of the given values to fraction.
Fraction of
students who like music = 40% or 40/100 or 2/5
Fraction of
students who like dance = 3/15 or 1/5
Fraction of
students who like swimming = 1/10
Fraction of
students who like cricket = 5% or 5/100 or 1/20
Remaining
fraction of students like painting
Remaining
fraction of students = 1 – (2/5 + 1/5 + 1/10 + 1/20) = 1 – ¾ = ¼
Now,
remaining 40 students i.e. ¼ of total students like painting
Þ Total
students = 4 × 40 = 160
Number of
students who like to dance = 1/5 × 160 = 32
Q23. Write an 8-digit number divisible by
8, 9 and 11 without repeating any digit
Solution. I am not providing solution to
this question as from my perspective it is too much to ask from a Class V
student.
Q24. Look at the time table and answer the
following questions.
|
|
|
Train 1
|
|
Train 2
|
|
Train 3
|
Gremlin Square
|
|
a
|
19:45
|
|
11:30
|
|
6:05
|
|
d
|
20:27
|
|
13:25
|
|
7:32
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fairy Town
|
|
a
|
21:32
|
|
14:15
|
|
9:30
|
|
d
|
21:47
|
|
14:25
|
|
9:35
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Angles Port
|
|
a
|
22:10
|
|
15:17
|
|
10:10
|
|
d
|
22:25
|
|
15:49
|
|
10:25
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Demons Coast
|
|
a
|
1:15
|
|
16:10
|
|
11:15
|
a.
Which
is the fastest train between Gremlin Square and Demons Coast?
Solution. To answer this question
we should consider the least time taken by a train after departing from Gremlin
square and arriving Demons coast.
Time taken by Train 1 from 20:27
to 1:15 = 4:48
Time taken by Train 2 from 13:25
to 16:10 = 2:45
Time taken by Train 3 from 7:32 to
11:15 = 3:43
Thus, Train 2 takes least time or
is fastest train to between Gremlin square and Demons coast.
b.
Which
train takes the least time to reach Angles Port from Gremlin Square?
Solution. Time taken by Train 1
from 20:27 to 22:10 = 1:43
Time taken by Train 2 from 13:25
to 15:17 = 1:32
Time taken by Train 3 from 7:32 to
10:10 = 2:38
Thus, Train 2 takes the least time
between Angles port from Gremlin square.
c.
Which
is the fastest train from Fairy Town to Demons Coast?
Solution. Time taken by Train 1
from 21:47 to 1:15 = 3:28
Time taken by Train 2 from 14:25
to 16:10 = 3:45
Time taken by Train 3 from 9:35 to
11:15 = 1:40
Thus, Train 3 is the fastest train
between Fairy town to Demons coast.
d.
Which
is the slowest train between Fairy Town and Angles Port?
Solution. Time taken by Train1
from 21:47 to 22:10 = 00:23
Time taken by Train 2 from 14:25
to 15:17 = 00:52
Time taken by Train 3 from 9:35 to
10:10 = 00:35
Thus, Train 2 takes the maximum
time or is slowest train between Fairy town and Angles port.
PART 2:
GEOMETRY
Q7. The number of degrees that the hour
hand of a clock moves through between noon and 02:30 pm of the same day is
Solution. The number of degrees hour
hand moves between noon and 2 = 30° + 30° = 60°
The number
of degrees hour hand moves between 2 and 2:30 = 15°
Total number
of degrees moved = 60° + 15° = 75°